Londonderry: niezwykłe oblicze Wielkiej Brytanii
0

Wielka Brytania stała się krajem chętnie odwiedzanym przez Polaków. Wielu szuka tu pracy i lepszego życia, choć i wycieczki o typowo turystycznym charakterze bardzo często zaglądają na teren tego kraju. Nic dziwnego: biura podróży pokochały ten kraj już dawno, a jego zabytki i wyjątkowa sceneria zapewniły mu wysoką pozycję w katalogach turystycznych. Wielka Brytania może zaskoczyć swą różnorodnością.

Miejscem, na terenie którego turystyka być może nie odgrywa najważniejszej roli, a które z pewnością zasłużyło na uwagę, jest Londonderry. Choć tylko nieliczne biura podróży uwzględniają wizytę w tym mieście w ofercie swej wycieczki, z pewnością warto zajrzeć na jego teren. To jedno z ciekawszych miast leżących na terenie Wielkiej Brytanii, które z pewnością warto zwiedzić w czasie wycieczki po Irlandii Północnej. To z jednej strony ważny ośrodek przemysłowy, z drugiej – prężnie rozwijający się port morski, którego sukces jest efektem położenia nad Kanałem Północnym. Kanał ten, gwarantując dobre połączenia pomiędzy Atlantykiem a Morzem Irlandzkim, w znacznym stopniu przyczynił się do gospodarczego rozwoju miasta. Bliskość Republiki Irlnadii ma ogromny wpływ na charakter miasta. Konflikty między katolikami i protestantami wywarły tu ogromne piętno.

Podobnie jak i inne ośrodki miejskie na terenie brytyjskiej części Irlandii, tak i to miasto ma swój wyjątkowy charakter. Nie brak tu osiedli robotniczych, z którymi o uwagę gości walczą zabytki starego miasta. Londonderry to przede wszystkim miasto, którego centrum może zaskoczyć swym historycznym charakterem. Zadziwić mogą miejskie fortyfikacje, które do dziś zachowały się w bardzo dobrym stanie. Klimatyczne puby, zakłady rzemieślnicze oraz kamieniczki zachwycające swym urokiem – oto atrakcje turystyczne, które czekają w obrębie murów miejskich. Ciekawy ratusz i gotycka katedra to kolejne zabytki, które koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wizyty w tym mieście. Wycieczki bardzo chętnie odwiedzają te miejsca, w których można poczuć robotniczy charakter tej części Wielkiej Brytanii. Nic dziwnego, że jedną z największych atrakcji miasta stała się jego dzielnica o nazwie Bogside. Zamieszkana przez robotników i katolików, ma swój wyjątkowy charakter i z pewnością zasługuje na uwagę.


Photo: Doug Kerr / flickr.com/photos/dougtone/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/